A- A+

Kulak Çınlaması

Tıbbi adıyla tinnitus olan kulak çınlaması, hışırtı ya da kulak veya kafa içinden geldiği düşünülen diğer rahatsız edici seslerdir.

Pek çok kimse hayatında en az bir defa kulak çınlaması yaşamıştır. Ancak bazı kimseler için kulak çınlaması oldukça rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Pek çok vakada ciddi bir sorun oluşturmamakla birlikte, kurtulmak istenen can sıkıcı bir durumdur.

Tinnitus yani kulak çınlaması başlı başına bir hastalık değildir. Altta yatan diğer rahatsızlıkların neden olduğu bir semptomdur. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca kişi kulak çınlaması sorunu yaşamaktadır.

Bazı kişilerde kulak çınlamasının önlenmesi için ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale gerekebilir.

İki tip tinnitus vardır. Biri çok daha yaygın görülen ; subjektif (öznel) tinnitus: sadece hasta tarafından hissedilen çınlama. Diğeri ise daha nadir görülen; objektif(nesnel) tinnitus: hem hasta hem de başkaları tarafından da duyulabilen çınlamadır.

Bazı Kulak Çınlamaları Normaldir.

Bir kişi, dışardaki tüm seslerinden izole edilmiş ses geçirmez bir odaya girdiğinde kafa içinden gelen sesleri işitebilir. Bu normal vücut seslerini günlük hayatta işitmeyiz, nedeni ise dış seslerin bu sesleri maskelemesidir. Kulak kiri, dış kulakta kalan yabancı maddeler gibi dış sesleri duymamızı engeller. Dış seslerin azalması, kafa içi seslerini daha çok işitmemize neden olabilir ve anormal durum aşırı rahatsızlık verebilir.

 
  • Yayın Tarihi: 18/06/2013
  • Kategori: Kulak
26/07/2015 tarihinde güncellenmiştir.

Dil
yukarı
x